Rodzaje domofonów

Domofon jest urządzeniem elektrycznym przeznaczonym do komunikacji na odległość. Zazwyczaj przy furtce lub klatce schodowej znajduje się kaseta domofonowa, a w mieszkaniu słuchawka, nazwana unifon. Domofon umożliwia komunikację głosową pomiędzy wejściem do budynku a mieszkaniem i otwieraniem drzwi. Ponadto bardzo często posiada on również inne funkcje, np. otwieranie drzwi przy użyciu kodu.

Rodzaje domofonów
Współczesny rynek oferuje takie domofony jak domofon analogowy, cyfrowy oraz analogowo-cyfrowy. Panel domofonowy analogowy składa się zazwyczaj z głośnika, mikrofonu oraz przycisku wywoławczego. Poza tym tego rodzaju domofony zazwyczaj wyposażone są w dodatkowe elementy takie jak podświetlane przyciski i szyldy na nazwiskach w kasetach domofonowych czy regulowana jasność świecenia.

System analogowy świetnie sprawdzi się w domach jednorodzinnych, gdyż każdy unifon jest instalowany do kasaty domofonowej oddzielną żyłką. Z kolei domofony cyfrowe wykorzystuje się w blokach, kamienicach oraz osiedlach. Unifon cyfrowy jest odpowiednio adresowany oraz podłączony równolegle. Dzięki temu potrzebne są tylko trzy żyłki do podłączenie unifonów cyfrowych w całej klatce. Natomiast w domofonach cyfrowo -analogowych, tak samo, jak w systemach analogowych, unifon podłącza się oddzielną żyłką, równocześnie dając możliwość korzystania z zamka szyfrowego lub czytnika kart.

Czy warto zakupić domofon?
Współczesny domofon może nie tylko służyć do komunikacji między furtką a budynkiem, ale posiadać wiele innych funkcjonalności, np. nawiązywanie łączności wewnętrznej. W obecnych czasach domofon może zabezpieczyć posesję przed niechcianymi gośćmi, a co za tym idzie niwelować potencjalne zagrożenia. Tak więc warto kupić unifon domofonu o wysokiej jakości w ten sposób zabezpieczyć dom albo mieszkanie.