Czym charakteryzuje się monitor fotograficzny

monitor fotograficzny

Monitory to urządzenia zewnętrzne połączone z jednostką komputera, które umożliwiają wyświetlanie obrazu. W sprzedaży dostępne są produkty przeznaczone do uniwersalnych zastosowań oraz specjalistyczny sprzęt, dedykowany profesjonalistom. Z profesjonalnych monitorów korzystają między innymi fotografowie.

Cechy zewnętrzne monitora

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez współczesnych fotografów jest aparat cyfrowy. Coraz częściej jednak osoby zajmujące się robieniem zdjęć korzystają z komputerów i programów graficznych umożliwiających poprawianie zdjęć. Żeby retusz zdjęć przebiegał sprawnie, należy zainwestować w monitor fotograficzny z Alstor.pl. Tego rodzaju sprzęt różni się od zwykłego monitora m.in. wyglądem zewnętrznym. Charakterystycznym elementem wyposażenia urządzeń dla fotografów jest kaptur, czyli osłona ekranu redukująca odblaski. Taki monitor wyposażony jest także w funkcję pivot, pozwalającą obrócić ekran o 90 stopni.

Funkcje istotne dla fotografa

Kupując monitor fotograficzny, warto zwrócić uwagę także na takie parametry jak:

  • rozdzielczość ekranu,
  • punkt czerni,
  • głębia bitowa.

Urządzenia z wyższą rozdzielczością umożliwiają wyświetlanie większej ilości szczegółów, co w przypadku fotografa ma ogromne znaczenie. Dla fotografa istotna jest także wartość parametru, określanego jako punkt czerni. Informuje on, jak głęboką czerń jest w stanie wyświetlić urządzenie. Głębia bitowa wskazuje natomiast, ile kolorów może wyświetlić monitor. Urządzenia wyposażone w panele 10-bitowe dają dostęp do ponad miliardów barw.